Wentylacja w ogrodzie zimowym

wentylacjaWymiana powietrza jest podstawą użytkowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. W okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury na zewnątrz, zwróćmy uwagę na sposoby wentylowania naszej ogrodu.
Już na etapie planowania budowy ogrodu zimowego powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu zimowego, jak również nasze oczekiwania względem zastosowania poszczególnych jego części. Wydajny system wentylacyjny jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania ogrodu. Pamiętać należy, że im mniejszy i niższy jest nasz ogród zimowy, tym szybciej dojdzie do jego przegrzania.

 

Wentylacja naturalna

wentylacjaNajprostszym i najtańszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (otwierane, przesuwne lub harmonijkowe) oraz okna. Jednak żeby utrzymać optymalną temperaturę w ogrodzie, zwłaszcza w bardzo słoneczne letnie dni, pojedyncze drzwi lub okna mogą nie wystarczyć. W naszym klimacie warto przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych do wentylacji ogrodów zimowych. Skutecznym rozwiązaniem są okna dachowe. Dają one możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego i często wilgotnego powietrza. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów inwestycji, możemy zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania zwykłą korbę.


wentylacja

Trzeba jednak wziąć pod uwagę także możliwe niedogodności okna dachowego. Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie okna dachowego i zewnętrznych markiz dachowych, chroniących dach przed zbytnim nasłonecznieniem, nie będziemy mogli stosować ich jednocześnie, ponieważ otwarte okno dachowe będzie się znajdowało w linii przesuwu markizy. Musimy więc zdecydować się na jedno albo drugie rozwiązanie.
wentylacjaMarkiza jest najskuteczniejsza, gdy zamontuje się ją na zewnątrz, przez co wiele promieni słonecznych nie dotrze do wnętrza. Rozwiązanie to jest jednak stosunkowo drogie, wymaga pracochłonnej konserwacji i istnieje możliwość uszkodzenia przez silny wiatr.

 

wentylacja

 

 

 

 

W klimatyzowaniu ogrodu zimowego ważną rolę odgrywają rośliny. W gorące dni transpirując powodują obniżenie temperatury. Poza tym liście roślin rzucają przyjemny cień, który daje ochłodę. Z pomocą roślin udaje się obniżyć temperaturę wewnątrz ogrodu zimowego w lecie dodatkowo o 2-3°C. Wiosną i jesienią nadmiar ciepła jest odprowadzany do domu mieszkalnego. W ten sposób można w znacznej mierze poprawić bilans energetyczny domu. Materiały mające zdolność zatrzymywania ciepła, jak cegła, kamień i ziemia, są również idealnymi regulatorami temperatury i służą oszczędności energii. Nie jest jednak celowe, aby powierzchnia absorbująca ciepło w ogrodzie zimowym była zbyt duża, bo wtedy w słoneczny dzień zimowy temperatura pomieszczenia nie będzie mogła odpowiednio wzrosnąć, a w lecie wystąpi ryzyko przegrzania całego domu.

 

Wentylacja wymuszona

wentylacja_wymuszona

Dla zapewnienia maksymalnego komfortu przebywania w ogrodzie zimowym o każdej porze roku, przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie nawet stałego mikroklimatu. Określa się ją inaczej jako wentylację wymuszoną. Elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane zarówno automatycznie, jak i ręcznie.
wentylacja_wymuszona Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego.
Do poprawnego funkcjonowania wentylacji wymuszonej potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie steruje temperaturą, wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie do centralki innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych.

Klimatyzacja

Jeśli natomiast zależy nam na błyskawicznym schłodzeniu lub nagrzaniu wnętrza ogrodu zimowego, a przy tym możemy sobie pozwolić na większy wydatek, wybierzmy klimatyzację. Chcąc w szybki sposób kontrolować warunki termiczne we wnętrzu, można zainstalować bardzo wydajne i nowoczesne klimatyzatory, które precyzyjnie „pilnują" zadanej temperatury. Ważne jest jednak, żeby były to jednostki dwufunkcyjne: z możliwością chłodzenia i grzania powietrza.

Wybór optymalnego sposobu wentylacji zależy od przeznaczenia naszego ogrodu zimowego. Jeśli uprawiamy w nim egzotyczne rośliny, musimy zwrócić baczniejszą uwagę na stabilny mikroklimat wewnątrz. Gdy jednak nasz ogród jest słabo nasłoneczniony i służy nam np. jako okazjonalne miejsce spotkań, to do jego prawidłowej wentylacji wystarczą drzwi harmonijkowe i okno dachowe.
Budując ogród zimowy, zwróćmy uwagę na jakość elementów konstrukcyjnych. Wybierajmy producentów --> , których oferta jest nie tylko kompleksowa, ale także sprawdzona przez wieloletnich użytkowników wybranych systemów. Zaletą oferty firmy ASTOL jest pełna kompatybilność systemowa, która w prosty sposób umożliwia stosowanie różnych elementów użytkowych, np.: drzwi otwieranych lub przesuwnych, czy okien dachowych, otwieranych korbką lub siłownikiem elektrycznym.